Sonbaharda Ortaya Çıkan 5 ana Cilt Sorunları

Hava değişikliği ne yazık ki cilde iyi gelmiyor. Ani sıcaklık düşüşüne karşı cilt farklı belirtilerle geri tepki verebilmekte. Güneşin yerini alan yağmur, çileğin yerini alan balkabağı… Bazı cilt problemleri de sağlıkla ışıldayan görünümünüzün yerini alabilir. Sonbaharda ortaya çıkan 5 cilt problemini ve çözümlerini araştırdık.

Cilt Kuruluğu ve Doku bozukluğu:

Soğuk hava ilk ve en çok cildin kurumasına ve dolayısıyla dokusunun bozulmasına sebep oluyor. Dolayısıyla yüzünüz kadar vücudunuzu da ihmal etmemeniz gerek. Yazın losyonlarla değiştirdiğiniz vücut bakım ürünlerinizi sığuk mevsimde krem formüllerden seçin. Bu havalarda her ne kadar sıcak bir duş iyi hissettirse de, yüksek ısı cildin iyice kurumasına sebep olabilir, bu yüzden banyo rutininizi de daha ılık derecelerle yenilemekte fayda var.

Artan Kepek Sorunu:

Değişen iklimden saç deriniz de etkileniyor. Yazın daha yağlı olmaya meyilli olan saç derisi, bakteri ve mantar üretebilir ayrıca soğuk dereceler saç derinizi de kurutabilir. Tüm bu etkenlerle birlikte artan porno kepekler başınıza dert açabilir. Dönemsel kepekten kurtulmak için formülünde çinko piriton olan şampuanları tercih edin.

Çatlayan Dudaklar:

Dudak derisi göz çevrenizle birlikte yüzünüzdeki en hassas bölge olma özelliği taşıyor. Küçük değişimlerden bile etkilenen dudakların hava sıcaklığındaki dramatik düşüşlerden etkilenmesine şaşmamak gerek. Çatlayan ve acıyan dudaklarınız için gün içinde tazeleyeceğiniz bir balmı makyaj çantanıza atın. Ekstra bakım için akşamları eğlenceli dudak maskelerini de uygulayabilirsiniz.

Hassaslaşan Cilt :

Yüz bakımı mevsim geçişlerinde en çok dikkat etmeniz gerekenlerden. Hava değişimiyle kuruyan ve hassaslaşan cilt ortaya irrite olmuş, kızarık ve pul pul dökülen bir görünüm çıkarabilir. Nemlendiricinizi daha güçlü formüllerle yenileyerek ya da kurtarıcı maskelerden destek alarak acil yardım sinyali veren cildinizi sakinleştirebilir ve iyileştirebilirsiniz. Tüm bunların yanında cildinizi rahatlatacak ve şımartacak buhar banyoları da favorilerimiz arasında.

Ayrıca;

Dirseklerin arkasında ortaya çıkan pütürcükler (!) olarak da yapabiliriz. Daha çok mevsim geçişlerinde ve soğuk havalarda ortaya çıkan bu durum genetik de olabilir. Eğer bu doku bozukluğunu dönemsel olarak yaşıyorsanız cilt peelingi yapan salisilik asitli ürünlerden faydalanın. Akşamları uygulayacağınız bir miktar retinol de cilt dokunuzun düzelmesi için yardımcı olacaktır.

Kaynak:  https://vogue.com.tr adresinden faydalanılmıştır.

instağram
Pin Share
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir