Günlük yaşantımızdaki stres ve aktif olmayan yaşam tarzı, vücut yağının artması, kasların ve vücut direncinin azalması gibi sonuçları beraberinde getirmektedir. Tüm bunlar da sağlığın ve dolaylı olarak da özgüvenin kaybedilmesine neden olmaktadır.

Günümüz dijital çağında herhangi bir konudaki hızla sonuca ulaşma ihtiyacı, insanlar için yalnızca iş ve günlük yaşamlarında değil, sağlık ve spor alanlarında da daha yenilikçi yaklaşımları aramalarına sebep olmuştur.

Kas inşasında ve kilo verme konusunda çabuk ve kolay sonuca ulaşabilmeyi vaat eden sistemlerden birisi de “Elektriksel Kas Uyarımı” yani EMS olarak bilinen yöntemdir. EMS sistemi birçok alanda elektrofitness olarak da adlandırılmaktadır.

EMS sistemi sihirli bir değnek midir?

Elektriksel Kas Stimülasyonu (EMS) uzun yıllardır fizyoterapi alanında etkili bir araç olarak kullanılırken, son zamanlarda da fitness eğitimlerinde kas güçlendirici araç olarak popüler olmaya başlamıştır. Yaralanma sonrası kasların rehabilitasyonunda ve hastaların kronik kas ağrılarının ve kas spazmlarının azaltılmasında da halen doktorlar tarafından kullanılmaktadır.

Sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı olmadan, sadece kendinize elektro şoklar vererek mükemmel bir vücuda sahip olacağınızı düşünmek kesinlikle bir hayaldir. EMS seanslarında, seviyenize göre elektriksel uyarılara maruz kalırsınız.

EMS teknolojisi hızlı kilo vermede gerçekten etkili midir?

Unutulmamalıdır ki sadece EMS sistemini kullanarak “baklava” tabir edilen karın kaslarına sahip olamazsınız. Elektriksel uyarı sistemi sayesinde bir dereceye kadar güçlendirilmiş kas yapısına kavuşacağınız kesindir. Fakat, bu sistemin sağlıklı bir diyet ve rutin egzersizler ile desteklenmesi gerekir. Tüm bunların yanında EMS sistemi sayesinde vücut yağ kaybetme ve kilo verme çabalarınızın etkinliği önemli derecede artacaktır.

EMS seansları haftada 1 veya 2 kez 30’şer dakikalık seanslar halinde uygulanır. Önerilen asgari yaş 15 iken üst sınır yoktur. Seanslar kişiye özel olarak tasarlanır ve belirli dozajlarda artırılarak devam eder. 30 dakikalık seanstan sonra 30 000 mekik çekmişçesine kas oluşumu meydana gelir. Yan etkisi yoktur.

Sonuç olarak: EMS sistemi, yeme içme düzeni ve spor ile destelenmelidir.