Manikür Nedir?

Manikür, el tırnaklarının derinlemesine temizlenmesi, şekillendirilmesi ve bakımının yapılması işlemidir. Manikür yapacak kişilerin mutlaka alanında uzman olması gerekir. Bu kişiler tarafından manikür işlemi sırasında tırnak eti kesimleri de yapılır. Bu işlem kesinlikle uzmanlık gerektiren bir iş olduğu için mutlaka dikkat edilmelidir.

Tırnak bakımında en çok tercih edilen uygulamalardan birisi manikür işlemidir. Bu işlem ile eller çok daha güzel ve bakımlı bir hale gelir.

Manikür ile pedikür sıklıkla karıştırılan iki uygulamadan birisidir. Pedikür işlemi ayak tırnakları için bakım anlamına gelirken manikür ise el tırnaklarına uygulanır. Manikür ile amaçlanan şey tırnakları ölü derilerinden arındırarak daha bakımlı bir hale getirmektir.

Manikür işlemini en doğru şekilde uygulayabilmek için güzellik merkezimize mutlaka gelmelisiniz. Hijyenik bir şekilde gerçekleştirilen bakım işlemlerimiz ile kendinize hak ettiğiniz değeri vereceksiniz. İşlem öncesi randevu almanız yeterli olacaktır.

Et kesme işlemini kişilerin kendisinin yapması önerilmez. Yanlış yapılan bir et kesimi işleminde tırnaklarda kanama, morarma, damar yırtılması gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Manikür işleminde amaç tırnakların güzel görünmesi olduğu için bu gibi aksiliklerin yaşanması hoş olmayacaktır.

Manikür sırasında tırnak eti kesme makinesi, törpü, bakım suları, tırnak itme aparatları kullanılır. Bakım öncesi ve sonrası için de elleri yumuşatacak bir krem kullanımı yapılmaktadır. Randevu olarak sizler de en güzel tırnakların sahibi olabilirsiniz.

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür işleminin nasıl yapıldığı en çok merak edilen konulardan birisidir. Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikli olarak bazı araç gereçlerin hazır hale getirilmesi gereklidir. Yukarıda saydığımız üzere törpü, tırnak itme ve tırnak eti kesme bu aparatların başında yer almaktadır.

Tırnakların ojesiz olması da manikür işlemi öncesi gerekli bir durumdur. Manikür işleminin genel olarak yapılışı ise şu şekildedir:

 • Öncelikle manikür suyu hazırlanır. Bu su içerisinde zeytinyağı ve birkaç damla limon damlatılır. Zeytinyağı tırnakları beslerken limon ise tırnakların rengini açmaya yarıyor.
 • Daha sonra manikür işlemi öncesi tırnaklar temizlenir. Tırnaklardaki oje, cila ve kremler dahi silinir.
 • Bu işlemden sonra sıra tırnak kesimine geçer. Kişinin istediğine göre tırnakları kesilir ve sonrasında törpülenir.
 • Kütikül isimli çubukla tırnaklar geriye itilir. Bu sayede ölü deriler görünür olmaktan çıkar.
 • Geriye itilen tırnakların kesilmesi için de ellere krem sürülür. Bu kremin ellerde birkaç dakika boyunca bekletilmesi gerekir.
 • Kremli eller sonrasında yeniden yıkanır ve havlu ile kurutulur. Tırnak eti makası ile tırnak etleri dikkatli bir şekilde kesilir.
 • Sonrasında eller yeniden yıkanır ve ardından nemlendirici bakım kremi sürülür.

Manikür yaptırmak sağlıklı mı?

Manikür aletleri ortak kullanımda viral enfeksiyonlar ve mantar için risk taşır. Başkasının el ve ayaklarının bakımları için kullanılan aletlerde kesik ve sıyrıklardan bakterilerin geçmesi yoluyla bir çok hastalık kan dolaşımı ile vücudumuza geçer hastalığa neden olabilir. Bu yüzden manikür için kullanılan aletler kişiye özel kullanılmalıdır.

Tırnakların Temizlenmesi

Manikür işlemi sayesinde sizler de çok bakımlı tırnaklara kavuşabilirsiniz. Özellikle sosyal hayatta kişinin bakımlı olması çok önemlidir. İş hayatında olan bir kişinin tırnaklarının bakımsız olması etrafı için oldukça büyük bir negatif etki olacaktır.

Sadece sosyal hayatta değil kişinin kendi yaşamında da tırnak bakımı çok önemlidir. Özellikle kadınların kendini sevebilmesi için bu tarz bakım ritüellerini mutlaka yerine getirmesi gerekmektedir.

Manikür işleminde tırnakların temizlenmesi çok önemlidir. Bu işlem için öncesinde bakım suyu hazırlanır ve kişinin elleri bu içinde bir süre bekletilir. Bu işlem öncesinde ise ellerde bulunan tüm oje, krem ve bazların silinerek temizlenmesi gereklidir. Manikür işlemi ancak temiz ellere yapılabilir.

Tırnakların suda bekletilmesi ile tırnaklar yumuşayacağı için hem temizlenmesi hem de şekillendirmesi daha kolay olacaktır.

Tırnakların Suda Bekletilmesi

Manikür yaptırmak mı istiyorsunuz? O halde alanında uzman güzellik kadromuz ile size hizmet vermeyi çok isteriz. İletişim numaralarımız üzerinden bize ulaşarak randevu oluşturabilir, bakımlı bir kadın olmak için gerekenleri yapabilirsiniz.

Manikür işlemi öncesi dikkat edilmesi gereken önemli nokta, tırnakların suda bekletilmesidir. Zeytinyağı, limon, karbonat gibi maddeler ile hazırlanan bakım suyu tırnakların şekillendirilmesinde çok önemlidir.

Tırnakların şekillendirilebilmesi esnasında tırnaklarda kopma, kırılma olabilir. Suda bekletildiğinde tırnaklarınız yumuşar ve esnek bir hal alır. Bu sayede tırnaklarınız daha az zarar görür, kırılmaz. Tırnak eti kesimi için de tırnakların sık sık suya sokulması gereklidir. Yeterince yumuşamamış tırnak etlerinin kesilmesi kişiye zarar vererek canını acıtabilir. Bu nedenle en az 3 dakika boyunca ellerin sıcak suda bekletilmesi gereklidir.

Manikür Makası İle Temizleme İşlemi

Manikür işlemi sırasında makas ile temizleme işlemi en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir. Tırnak etlerinin kesimi basit görünse de aslında oldukça zor bir konudur. Çoğu kişi bu işlemi evde kendisi denerken tırnaklarına da aynı oranda zarar verir.

Tırnak eti kesiminde eller önce ılık suda bekletilir. Sonrasında tırnak itme işlemi yapılır. En sonunda da yumuşamış olan ellerdeki tırnak etlerinin kesim işlemi gerçekleşir.

Tırnak eti kesiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ise şöyledir:

 • Tırnak eti kesimi için kullanılacak makas, mutlaka temiz olmalıdır. Her işlem sonrası dezenfektan edilmesine dikkat edilmelidir.
 • Makası kullanırken derinden kesmemeye dikkat edilmelidir. Aksi durumda tırnak etlerinde kanama görülebilir.
 • Tırnak etlerini tek bir seferde tırnağın etrafından dolanarak kesin. Ara vererek yapmanız zorlayıcı olacaktır.
 • Tırnak etlerini kesmek istemeyenlerin sadece geriye doğru itmesi de yeterli olacaktır.

Tırnakların Şekillendirilmesi

Tırnak eti kesimi gibi işlemlerden sonra tırnakların şekillendirilmesi işlemi başlar. Bu kısım estetik açıdan oldukça önemlidir.

Tırnak şekillendirmenin mutlaka uzman birisi tarafından yapılması gereklidir. Bu sayede elinize en uygun olan, ellerinizi daha uzun ve zarif gösteren bir tercih yapabilirsiniz. Tırnak şekillendirme işleminde birçok farklı tırnak kesim şekli göze çarpar. Manikür ile yapabileceğiniz tırnak şekilleri şöyledir:

Badem Tırnak Şekli: Bu şekli verebilmek için tırnakların biraz uzun olması gereklidir. Bu işlemde tırnakların yan kısımları törpülenir ve badem görünümü ortaya çıkarılır. Tırnakları olduğundan daha uzun gösteren bir yöntemdir.

Oval Tırnak Şekli: Bu şekil tüm tırnak tiplerine uygun olduğu için çok sık tercih edilir. Feminen bir görünümü vardır ve yapılışı da oldukça pratiktir. Tırnağının uç kısmı uzun, yan kısımları törpülenerek bu işlem yapılır.

Kare Tırnak Şekli: Bu şekli deneyecek kişilerin tırnaklarının mutlaka orta uzunlukta olması gerekir. Tırnaklar eşit, kare biçimde törpülenir. En zarif tırnak şekillerinden birisi olarak tercih edilmektedir.

Yuvarlak Tırnak Şekli: Yuvarlak tırnak şekli de çoğu kadında gördüğümüz şekillerden birisidir. Bu tırnak şekli kısa tırnaklı kadınlar için en ideal seçim olacaktır. Tırnak üstlerinin yanlarının törpülenmesiyle bu şekil ortaya çıkar.

Stiletto Tırnak Şekli: Bu şekil iddialı kadınların tercih ettiği bir modeldir. Uç kısmı oldukça sivridir.

Masaj ile Bitirme

Manikür işlemi sonrası son aşama ise masaj işlemidir. Burada tırnakların bakım sonrası rahatlatması amaçlanır. Yağ özleri olan bir krem ile ellerin tamamına sürülür ve mesaj yapılır. Masaj sırasında kremin hem ellere hem de tırnaklara yedirilmesi çok önemlidir. Manikür işlemi böylece bitirilir.

Pedikür Nedir?

Pedikür, ayak tırnaklarını daha bakımlı hale getirmek için kullanılan uygulamalardan birisidir. Pedikür, el ve ayak tırnaklarındaki ölü derileri temizleyerek daha bakımlı bir hale getirir.

Manikür daha çok el tırnaklarının bakımı için yapılan uygulamaları kapsarken, pedikür ise ayak tırnaklarının bakımlı hale getirilmesidir. Sosyal yaşantınızda bakımlı bir hale gelmek istiyorsanız mutlaka düzenli olarak yaptırmalısınız.

En iyi pedikür işlemlerini yaptırabilmek için güzellik salonumuzu tercih edebilirsiniz. Pedikür kelimesi ayak yani pedi ve cure yani tedavi kelimelerinden türetilmiştir. Yeni bir uygulama olsa da geçmişi çok eksidir. Bilinenlere göre ilk ayak bakım işlemleri Mısır’da Firavun’a yapılmıştır.

Bu uygulama ile ayaklarınız yumuşar, ölü deriden kurtulur ve sertleşmiş yerleri ortadan kalkar. Aynı zamanda bu işlem ile ayak tırnaklarınız da tedavi edilir. Elbette cilt tipinize uygun olan pedikür uygulamasını tercih etmeniz gerekmektedir. Güzellik uzmanlarından oluşan kadromuzdan destek alarak size en uygun işlemleri kolayca yaptırabilirsiniz.

Pedikür Ne İşe Yarar?

Birçok faydası olan bir uygulamadır. Bu işlemin etkilerini görebilmeniz için ise düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir. En doğru uygulama aralığı ise bir aydır. Bakımlı bir kişinin ayda en az bir kere pedikür yaptırmasını öneriyoruz.

Pedikürün en bilinen faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ayağınızda sorunlar varsa en doğru uygulama yöntemi pedikür olacaktır. Özellikle mantar gibi ayak hastalıklarda düzenli olarak destekleyebilir, kötü görünümü ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Pedikür işleminin diğer bir faydası ise duruşunuzu düzeltmesidir. Parmaklarınız doğal olarak bakımlı, güzel ve estetik duracaktır. Özellikle yaz aylarında pedikür daha çok önem kazanmaktadır.
 • Diğer bir faydası ise rahatlatıcı etkisidir. Ayağınıza bakım kremleri ile masaj yapıldığı için bu sizin rahatlatıcı bir etki yaratacaktır.

Pedikür Nasıl Yapılır?

Güzellik salonumuza gelerek hemen pedikür yaptırmaya ne dersiniz? Özellikle özel bir davete katılacaksınız mutlaka pedikür ve manikür işlemlerinizi yaptırmalısınız.

Pedikür işleminin birçok aşaması vardır. Zor bir uygulama değildir ama önemli noktaları bulunur. Ayaklarınızın bakımlı olması için mutlaka belirli aralıklar ile yaptırmalısınız. Pedikür uygulamasının yapılışı ise şöyledir:

 • Pedikürün birinci adımında tırnaklarınızda oje varsa çıkartılır ve tırnaklar kurumaya bırakılır. Sonrasında ise tırnakların kısaltma işlemine geçilir. Tırnakların çok uzun olması kullanım ve hijyen açısından uygun değildir. Bu nedenle belirli bir oranda kısaltılması gerekir.
 • Sonrasında ise törpüleme işlemine geçilir. Tırnaklarınız uygun biçimde törpülenir.
 • Törpüleme işleminden sonraki aşamada tırnaklara yumuşaması için krem sürülür. Kremin ayaklara yeterince etki etmesi için 4-5 dk. kadar bekletilmesi gereklidir. Krem sürüldükten sonra ayaklarınız ılık su dolu bir kovasında bekletilmelidir. Yeterli bekleme süresinden sonra ayaklarınız çıkartılır ve kurulanır.
 • Kuruyan ayak tırnaklarının etleri uygun et makası ile dikkatli biçimde alınır. Sonrasında ile derinin ölü hücrelerden arındırılması için ponza taşı ile peeling yapılır.
 • Son işlemde tekrardan törpü yapılır ve tırnaklara son şekli verilir.
 • İstediğiniz renkte oje ya da kalıcı oje sürülür. Son olarak etkili bir krem ile ayaklara masaj yapılır. Pedikür işlemi böylece tamamlanmış olur.

Pedikür Kimlere Uygulanır?

Pedikür işlemini günümüzde hem kadınlar hem de erkekler sıklıkla tercih etmektedir. Manikür gibi işlemleri genellikle kadınlar yapsa da günümüzde durum değişmiştir. Artık erkekler de en az kadınlar kadar bakımına özen göstermekte ve bunun için profesyonel yardım almaktadır.

Ayaklarında ciddi sorunlar olmayan her kişi pedikür işlemini tercih edebilir. Bir yaş sınırı da yoktur. Genç kişilerin yaptırabildiği bu işlemi ileri yaşlardaki kişiler de sıklıkla tercih eder. Özellikle sosyal hayatı güçlü kişilerin tercih etmesi iyi olacaktır. Sık sık açık ayakkabı giyiyorsanız bakımlı ayak tırnaklarına sahip olmaya çok daha özen göstermelisiniz.

Bununla birlikte sürekli ayakta çalışan birisi iseniz de ayaklarınızda sık sık ağrılar oluşabilir. Pedikürün rahatlatıcı etkisi sayesinde ayaklarınızdaki ağrıyı azaltabilirsiniz.

Ayaklarında mantar vb. sorunu olan kişilerin de pedikür işlemini tercih etmesi iyi olacaktır. Mantar vb. görünümler ayaktaki estetik görünümü ortadan kaldırdığı için bu durumu pedikür ile önlemek mümkün olacaktır. En iyi ve sağlıklı pedikür işlemleri için mutlaka güzellik salonumuzdan randevu almalısınız. İletişim numaralarımız üzerinden bize ulaşarak gerekli işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayak sağlığınız sizin kadar bizim için de çok önemlidir.

Pedikür Yöntemleri ve Aşamaları

Pedikür işlemlerinde amaç tamamen ayakları ve ayak tırnaklarını daha bakımlı hale getirmek olmalıdır. Bu nedenle bu işlemi en doğru ve hijyenik şekilde yapacak bir güzellik salonuna kendinizi emanet etmelisiniz.

Genellikle tırnak makası, törpü, tırnak eti makası, ponza taşı ve kremler ile uygulama yapılır. Öncelikle kişinin ayakları kremlenir ve sonrasında yumuşaması için sıcak suda bekletilir. Bu işlem ile ayak tırnaklarının ve etlerinin yumuşaması sağlanır. Bu sayede tırnaklarda kırılma, kesilme vb. zararlı etkiler görülmez.

Pedikür işleminde daha sonrasında ise şekillendirme aşamasına geçilir. Burada tırnaklar kesilir ve törpülenir. El tırnaklarında olduğu ayak tırnaklarını da uzun bırakmak doğru değildir. Uzun tırnak ayakta hem zordur hem de çorap, ayakkabı giyildiğinde canınızı yakabilir. Daha sağlıklı ve hijyenik bir tercih için mutlaka kısa tırnaklar kullanılmalıdır.

Tırnaklar tekrardan yumuşatılır ve tırnak etleri kesilir. Bu noktada çok dikkatli olunması gerekmektedir. Tırnak eti kesiminde tırnaklarınızın zarar görmemesi için mutlaka uzman birisi ile çalışmalısınız. Tırnak etlerinin tek seferde, tırnak boyunca düzgünce kesilmesi gerekir.

Sonraki aşamada ayaklara kremler sürülür ve masaj yapılır. Özellikle yağ esanslı kremler ayağınız için çok iyidir. Zeytinyağının yanı sıra kantaron yağını da ayak bakımı için tercih edebilirsiniz.

Pedikür Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pedikür işleminizi yaptırsanız bile bakımlı olmak bu kadar kolay değil. Sonrasında da ayak ve el bakımınıza çok dikkat etmek zorundasınız. Alacağınız küçük bir darbe, ayaklarınızdaki pedikürü bir anda bozabilir.

İşlem yaptırdıktan sonra çok dar çoraplar giymemelisiniz. Dar çoraplar ayağınıza baskı yaparak tekrardan sertleşmesine neden olacaktır. İşlem sonrası ayakkabı seçimi de çok önemlidir. Pedikürden sonra hemen ayakkabı giymek yerine açık bir terlik giyerek ayaklarınızı havalandırabilirsiniz. Ayakkabı teması ile tırnaklarınızdaki pedikür de bozulabilir.

Pedikür sonrasında tırnaklarınızı düzenli olarak kesmeye özen gösterin. Parmak aralarınızı mutlaka temizleyin. Diğer önemli nokta olarak ise ayaklarınızı mutlaka kuru tutmaya özen gösterin. Bu gibi önlemler ile ayağınızda mantar oluşmasının önleyebilirsiniz.

Yorgun geçen bir günün ardından ise mutlaka ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Bu sayede ayaklarınız dinlenecek ve temizlenecektir.

Diğer önemli nokta ise ayaklarınızı sık sık nemlendirmenizdir. Fırsat bulduğunuz her an ayağınıza nemlendirici krem sürün ve peeling yapın.