Dolgun dudaklar, tarih boyunca güzelliğin ve estetiğin simgesi olmuştur. Bazı kişilerde yapısal olarak bir incelik, bazende yaşın ilerlemesi, menapoza girme gibi nedenlerle dudaklarda incelme söz konusu olabilmektedir. Bu problem ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerle düzeltilebilmektedir. Operatif yöntemlerle de dudağa bir başka alandan alınan yağ enjekte edilmektedir.

Daha önceki yıllarda dudak dolgusu için dudağa dudak silikonu uygulanmış ancak dudak için silikonun uygun bir madde olmadığı düşünülerek günümüzde terk edilmiştir. Dudak dolgunlaştırma ve dudak estetiği (dudak kalınlaştırma, büyütme, dolgusu) özellikle dudağın kırmızı ve beyaz çizgisi içerine yapılacak enjeksiyonlarla dudak konturları belirgin hale getirilebilir. Yine dudak mukozası ve philtrum içerisine yapılacak enjeksiyonlarla dudağın estetik görünümünde düzelme sağlanır.

Sıklıkla hyalüronik asit içeren preparatlar kullanılabilmekle birlikte hidroksiapatit içerikli dolgularda kullanılabilmektedir. Dudak bölgesinin hareketli bir bölge olması bu alanı biraz daha dezavantajlı kılar. Bu yüzden bir çok firma stabilizasyonunu artırarak lip, kiss gibi özel formlar çıkartmışlardır. Ben kişisel tercih olarak dudaklarda hyaluronik asit bazlı dolgular kullanıyorum.

Dudak Dolgusu ile İlgili Sıkça Sorulanlar Dudak Dolgusu Uygulaması Ağrılı / Acılı mıdır?

Uygulama sırasında ağrı çok az olmaktadır, tercih ettiğim dolgu içeriğinde lokal anestezi de bulunmaktadır. Bu yüzden ağrı minimal olmaktadır. Dudak dolgusu sonrasında hafif bir şişlik olacaktır. 1 hafta sonra dolgu dudağa homojen bir şekilde yayılacaktır.

Dudak dolgusu hangi amaçla kullanılır?
Dudak dolgunlaştırma
Dudak şekillendirme
Dudak konturunu belirginleştirme
Dudaklardaki asimetriler
Dudak kenarındaki sarkmalarda
Dudak üstündeki ince çizgilerde