Cilt Lekelerinin Çeşitleri

Pigmente lezyonlar: Epidermal pigmente lezyonlar: Lentigolar, kafeola lekeleri, çiller, nevosellüler nevüs, nevus spilus, seboreik keratoz, pigmente aktinik keratoz sayılabilmektedir.

Dermal pigmente lezyonlar: Mavi nevüs, ota nevüs, ito nevüs, dermal ve epidermal pigment, kompound nevüs, postinflamatuar hiperpigmentasyon, melazma

Güneş lekeleri : Özellikle güneş koruyucu kullanmadan uzun süreli güneşe maruziyetde ve bazende süreden bağımsız olarak güneş lekeleri oluşabilir. Cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar,dolayısıyla leke oluşumunda artış görülür.

Gebelik lekeleri (Melasma): Her nekadar adı gebelik lekesi de olsa erkeklerde de gözükebilmektedir. Kullanılan doğum kontrol hapları, hormonel yapıları nedeniyle ve hamilelik sırasındaki hormonal değişimler, stres, prikolojik faktörler, melanin pigmentinin aşırı üretimine neden olabilir, melanindeki çoğalma ile birlikte güneşe en çok maruziyet gösteren yanak, alın ve çene gibi bölgelerde keskin sınırlı lekeler oluşabilir, melasma genetik yatkınlıkla birlikte hamileliklerde yeniden ortaya çıkabilmektedir.

Çiller: En çok güneşin daha fazla etki gösterdiği yanak, burun, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık ve ya daha koyu kahve rengi lekeler şeklinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde artarken güneş olmayan mevsimlerde azalma ya da hafifleme gösterirler.

Mantar hastalıkları : Bazı mantar enfeksiyonları, mantar hastalıkları ciltte lekelenmelere yol açabilir.

Cafe au lait (kafeola) lekeleri: Sütlü kahve renkli olan bu lekeler doğuştan ve ya erken çocukluk dönemlerinde gelişir, boyutları çeşitlilik gösterebilen bu lekeler bazen tek başlarında olabilirler veya norofibromatozis hastalığının belirtisi olabilir.

Alerjik reaksiyonlar: Ağızdan alınan bazı ilaçlar ve ya topikal denilen (bölgesel) sürülen bazı krem tarzı ilaçlar hiperpigmentasyona yol açabilirler. Bazen hafif kızarıklık ve alerjik reaksiyon seviyesinde iken bazen daha ağır reaksiyonlar, bölgesel su toplamaları ve bölgesel lekelerin oluşumuna neden olabilirler.

Lazer ile Leke Tedavisi

Bu amaçla bir çok lazer kullanılmaktadır. Her cilt lekesi tipi için ayrı bir lazer tedavisi gerekmektedir.

Karbondioksit lazer derin soymaya neden olduklarından, uzun iyileşme dönemleri gösterirler ancak bunun yanında kollojen üretiminde yenilenme sağladıklarından aynı anda cilt de gençleşme sağlarlar.

Erbium lazerde ise daha hızlı iyileşme söz konusudur. Aynı zamanda erbium lazerin fraksiyonel uygulamasında da cilt gençleştirme yapılabilmektedir.

“Günümüzde en başarılı leke tedavisi Q Switched Nd Yag lazer ile yapılmaktadır.”

Spectra Q Switched Nd Yag Lazerle leke tedavisi uygulanması esnasında lazer enerjisi, yoğun bir şekilde melanin içeren hücreler tarafından absorbe edilirken, diğer normal cilt renginde olan hücreleri hemen hemen hiç etkilememektedir.

Eğer fraksiyonel lazerle leke tedavisi uygulanacaksa, bu bölgeler bronzlaşmış olmamalıdır. Çünkü cildin bronzlaşmadan kaynaklanan daha koyu renkli kısımları da lazer ışınlarını absorbe edebilir ve bunun sonucunda ciltte iritasyon veya su toplama gibi etkiler görülebilir. Ancak bu durum Q Switched lazerler için söz konusu değildir.

Q Switched lazerle leke tedavisi genelde ağrılı bir yöntem değildir. Fraksiyonel lazerle leke tedavisi yaparken hastanın daha rahat olmasını sağlamak için anestezik kremler veya soğuk uygulaması yapılabilir. Lazerle leke tedavisi için herhangi bir ön hazırlığa ihtiyaç olup olmayacağına doktorunuz karar verecektir.

Lazerle Leke Tedavisi Sonrasında Neler Olur?

Q Switched lazerle leke tedavisi uygulanmasından sonra örneğin melazma tedavisinde uygulama sonrasında hiç kızarıklık olmaz. Bu uygulama tamamen ağrısızdır, aynı zamanda ciltte de bir yenileme sağlar. Bu lazerin 1064 nm dalga boyu soyma, yakma, kabuklanma, kızarıklık yaratmaz.

Eğer çil, güneş lekesi, yaşlılık lekesi tedavisi yapılacaksa Q Switched lazerin 532 nm dalga boyu kullanılır. Bu durumda hafif bir yanma hissedilir. İlk 3 gün kızarıklık olur, 3 gün sonra çok hafif bir kabuk meydana gelir, 1 hafta sonra ise kabuk tamamen dökülür. Alttaki leke ise tamamen geçmiş olur.

Eğer fraksiyonel lazer leke tedavisi yapılıyorsa, tedavi sonrası bir kaç saat içinde ciltte güneş yanığı gibi bir hafif sıcak hissi olur ve cilt genelde 24 saat boyunca kızarık kalır. Sonrasında 3-4 gün kabuklanma olacak vede bu kabuklanma geçecektir.

Özellikle uygun olmayan lazerlerle tedavi sonrasında cildinizdeki bazı lekeler daha da koyulaşabilir. Bu durum 1-2 hafta içinde ortadan kalkabileceği gibi kalıcıda olabilir. Leke tedavisinden sonraki 1-2 ay içinde cilt renginde koyulaşma veya açılma olabilir. Lazer tedavisinin etkisi tamamen kayboluncaya ve cildinizin rengi normale dönene kadar tedavi edilen bölge güneşten titizlikle korunmalıdır.

Q Switched 532 nm ve fraksiyonel lazerle leke tedavisinden sonra cildin bir temizleyici ile nazikçe temizlenmesi ve epitelizan içerikli bir krem uygulanması iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Anormal derecede kızarıklık, ağrı veya kabarma gözlenmesi halinde en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.